
You can check the price history of LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd (3840 X 2160) IPS Display, Vesa DisplayHDR 400, Dci-P3 95% Color Gamut, HDMIx2, DP, USB3.0 x 2, USB-C with 90W PD, Height /Pivot /Tilt Adjustable Stand - Silver here. This product's current Price in India is ₹32,999. The average and highest prices are ₹33,218 and ₹35,900 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹31,999 |
|---|---|
| 2nd Mar 2026 | |
| Average Price | ₹33,218 |
| Based on 237 days price tracking | |
| Highest Price | ₹35,900 |
| 1st Dec 2025 | |
| Price | ₹32,999 |
|---|---|
| MRP | ₹52,000 |
| Savings | ₹19,001 |
| Discount | 36.54% |
| Product Name | LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd (3840 X 2160) IPS Display, Vesa DisplayHDR 400, Dci-P3 95% Color Gamut, HDMIx2, DP, USB3.0 x 2, USB-C with 90W PD, Height /Pivot /Tilt Adjustable Stand - Silver |
|---|---|
| Store Product Code | B0DG1QCZMB |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | LG |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Product Manufacturer | LG |
| Model Number | 27UP850K |
| Model Name | 27UP850K |
| Dimensions | 23.93 x 61.35 x 56.93 cm; 8.9 kg |
| Country of Origin | China |







LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd 3840 has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 281 individual ratings. You can rate this product at product review page.