
You can check the price history of LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd (3840 X 2160) IPS Display, Vesa DisplayHDR 400, Dci-P3 95% Color Gamut, HDMIx2, DP, USB3.0 x 2, USB-C with 90W PD, Height /Pivot /Tilt Adjustable Stand - Silver here. This product's current Price in India is ₹33,899. The average and highest prices are ₹32,530 and ₹33,900 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹29,500 |
|---|---|
| 24th Aug 2025 | |
| Average Price | ₹32,530 |
| Based on 863 days price tracking | |
| Highest Price | ₹33,900 |
| 20th Sep 2024 | |
| Price | ₹33,899 |
|---|---|
| MRP | ₹52,000 |
| Savings | ₹18,101 |
| Discount | 34.80% |
| Product Name | LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd (3840 X 2160) IPS Display, Vesa DisplayHDR 400, Dci-P3 95% Color Gamut, HDMIx2, DP, USB3.0 x 2, USB-C with 90W PD, Height /Pivot /Tilt Adjustable Stand - Silver |
|---|---|
| Store Product Code | B08P3TBNGB |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | LG |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Monitors |
| Product Manufacturer | LG |
| Model Number | 27UP850K |
| Model Name | 27UP850K |
| Dimensions | 23.93 x 61.35 x 56.93 cm; 8.9 kg |
| Country of Origin | China |







LG 27UP850K-W Monitor 27 Inch Uhd 3840 has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 280 individual ratings. You can rate this product at product review page.