
You can check the price history of Lenovo Tab M8 2nd Gen Tablet (8-inch /20.3 cms, 2GB RAM, 32GB ROM, Wi-Fi + LTE + Calling), Iron Grey here. This product's current Price in India is ₹8,999. The average and highest prices are ₹10,308 and ₹15,900 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹5,999 |
|---|---|
| 24th Mar 2025 | |
| Average Price | ₹10,324 |
| Based on 2101 days price tracking | |
| Highest Price | ₹15,900 |
| 23rd Jul 2020 | |
| Price | ₹8,999 |
|---|---|
| MRP | ₹16,000 |
| Savings | ₹7,001 |
| Discount | 43.75% |
| Product Name | Lenovo Tab M8 2nd Gen Tablet (8-inch /20.3 cms, 2GB RAM, 32GB ROM, Wi-Fi + LTE + Calling), Iron Grey |
|---|---|
| Store Product Code | B08BZQ11BN |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Lenovo |
| Rating | 8 / 10 |
| Category | Tablets |
| Product Manufacturer | Lenovo, Motorola (Wuhan) Mobility Technologies Comillimetersunication Ltd., No. 19, Gaoxin 4th Road,East Lake High-Tech Zone, Wuhan Hubei P.R. China |
| Model Number | Lenovo Tab M8 (2GB, 32GB, LTE Calling) |
| Model Number | Lenovo Tab M8 (2GB, 32GB, LTE Calling) |
| Model Name | Lenovo Tab M8 (2GB, 32GB, LTE Calling) |
| Dimensions | 19.9 x 0.8 x 12.2 cm; 305 g |
| Country of Origin | China |






Lenovo Tab M8 2nd Gen Tablet 8-inch has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 6677 individual ratings. You can rate this product at product review page.