
You can check the price history of Hawkins 7 Litre Triply Stainless Steel Pressure Cooker,Wide Cooker, Inner Lid Cooker, Silver (HSST7W) here. This product's current Price in India is ₹4,252. The average and highest prices are ₹4,402 and ₹4,950 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹4,099 |
|---|---|
| 11th Dec 2025 | |
| Average Price | ₹4,402 |
| Based on 623 days price tracking | |
| Highest Price | ₹4,950 |
| 14th Sep 2024 | |
| Price | ₹4,252 |
|---|---|
| MRP | ₹4,950 |
| Savings | ₹698 |
| Discount | 14.10% |
| Product Name | Hawkins 7 Litre Triply Stainless Steel Pressure Cooker,Wide Cooker, Inner Lid Cooker, Silver (HSST7W) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DFTQCRHY |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Hawkins |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Pressure Cookers |
| Product Manufacturer | Hawkins, Hawkins Cookers Limited, F 101, Maker Tower, Cuffe Parade, Mumbai 400 005, India, Contact: +91-22-2218 6607, enquiry@hawkinscookers.com |
| Model Number | HSST7W |
| Model Number | HSST7W |
| Dimensions | 25.8D x 45.9W x 23.7H Centimeters |
| Country of Origin | India |
Hawkins 7 Litre Triply Stainless Steel Pressure has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 1979 individual ratings. You can rate this product at product review page.