
You can check the price history of EvoFox Hyperion Gaming Headphones with Mic - White, 50mm Drivers, Immersive Surround Sound, Retractable Mic, Wired (3.5mm + Type-C), Inline Controls, Durable Build with Over Ear Swappable Ear Pads here. This product's current Price in India is ₹1,849. The average and highest prices are ₹1,848 and ₹1,899 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,727 |
|---|---|
| 7th Nov 2025 | |
| Average Price | ₹1,848 |
| Based on 195 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,899 |
| 1st Nov 2025 | |
| Price | ₹1,849 |
|---|---|
| MRP | ₹2,899 |
| Savings | ₹1,050 |
| Discount | 36.21% |
| Product Name | EvoFox Hyperion Gaming Headphones with Mic - White, 50mm Drivers, Immersive Surround Sound, Retractable Mic, Wired (3.5mm + Type-C), Inline Controls, Durable Build with Over Ear Swappable Ear Pads |
|---|---|
| Store Product Code | B0FPMCKTX2 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | EvoFox |
| Rating | 8 / 10 |
| Product Manufacturer | Allied Electronics And Magnetics Private Limited |
| Model Number | EvoFox Hyperion 3.5mm + Type-C |
| Model Name | EvoFox Hyperion 3.5mm + Type-C |
| Dimensions | 22 x 20.5 x 8.8 cm; 290 g |
| Country of Origin | China |






EvoFox Hyperion Gaming Headphones with Mic - has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 111 individual ratings. You can rate this product at product review page.