
You can check the price history of EVM 4GB DDR3 Laptop RAM 1600MHz So-DIMM Memory - High-Speed Performance, Low Voltage Requirement - 10 Year Warranty (EVMT4G1600S86P) here. This product's current Price in India is ₹799 and the lowest final price is ₹411. The average and highest prices are ₹698 and ₹1,599 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹421 |
|---|---|
| 21st Jul 2024 | |
| Average Price | ₹698 |
| Based on 1383 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,599 |
| 22nd Jun 2022 | |
| Price | ₹799 |
|---|---|
| MRP | ₹3,999 |
| Savings | ₹3,200 |
| Discount | 80.02% |
| Product Name | EVM 4GB DDR3 Laptop RAM 1600MHz So-DIMM Memory - High-Speed Performance, Low Voltage Requirement - 10 Year Warranty (EVMT4G1600S86P) |
|---|---|
| Store Product Code | B09XXSGD9W |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | EVM |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Amazon Shopping App |
| Product Manufacturer | EVM |
| Model Number | EVMT4G1600S86P |
| Model Name | 4GB DDR3 1600 |
| Dimensions | 5.5 x 1 x 10.5 cm; 10 g |
| Country of Origin | Taiwan |






EVM 4GB DDR3 Laptop RAM 1600MHz So-DIMM has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 1345 individual ratings. You can rate this product at product review page.