
You can check the price history of Eveready 14W Led Light Bulb | High Efficiency & Glare-Free Light | 4Kv Surge Protection | Long Life & Low Maintenance | Uniform Light Distribution| Cool Day Light (6500K) | Pack Of 4, B22D here. This product's current Price in India is ₹419. The average and highest prices are ₹617 and ₹1,120 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹148 |
|---|---|
| 15th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹617 |
| Based on 1150 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,120 |
| 1st Aug 2023 | |
| Price | ₹419 |
|---|---|
| MRP | ₹1,120 |
| Savings | ₹701 |
| Discount | 62.58% |
| Product Name | Eveready 14W Led Light Bulb | High Efficiency & Glare-Free Light | 4Kv Surge Protection | Long Life & Low Maintenance | Uniform Light Distribution| Cool Day Light (6500K) | Pack Of 4, B22D |
|---|---|
| Store Product Code | B0BR58XMJP |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Eveready |
| Rating | 7.8 / 10 |
| Category | Amazon Shopping App |
| Product Manufacturer | Plot No. 73-75,Sector 6A,IIE,SIDCUL,Haridwar-249403,Uttarakhand,India |
| Model Name | LED 14W |
| Color | Cool Day Light |
| Dimensions | 7W x 1.4H Centimeters |
| Country of Origin | India |
Eveready 14W Led Light Bulb High has 7.8 rating out of 10. This average rating is consist of 889 individual ratings. You can rate this product at product review page.