
You can check the price history of EVANEX Handmade Single Bowl Kitchen Sink - 30x18x10 inches|304 Stainless Steel Sink with Matte Finish| Kitchen Sink Including Coupling, Waste Pipe & Vegetable Washing Basket|Sink for Kitchen Basin here. This product's current Price in India is ₹4,678 and the lowest final price is ₹2,206. The average and highest prices are ₹4,838 and ₹5,890 respectively. The current offer price of the product is ₹4,584, which is ₹253 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹2,206 |
|---|---|
| 24th May 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹2,256 |
| 24th May 2025 | |
| Average Price | ₹4,838 |
| Based on 885 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,890 |
| 20th Dec 2023 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹4,584 |
|---|---|
| Price | ₹4,678 |
| MRP | ₹12,999 |
| Savings | ₹8,415 |
| Discount | 64.73% |
| Product Name | EVANEX Handmade Single Bowl Kitchen Sink - 30x18x10 inches|304 Stainless Steel Sink with Matte Finish| Kitchen Sink Including Coupling, Waste Pipe & Vegetable Washing Basket|Sink for Kitchen Basin |
|---|---|
| Store Product Code | B0CPSVLS3W |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | EVANEX |
| Rating | 8 / 10 |
| Category | Single Bowl |
| Product Manufacturer | Design Absolute - 9461286839, Jaipur |
| Model Number | 30x18x10 Inch 304 Grade |
| Model Number | 30x18x10 Inch 304 Grade |
| Size | 30" x 18" x 10" HM Single Bowl Kitchen Sink |
| Dimensions | 45D x 67W x 22.5H Centimeters |
| Country of Origin | India |







EVANEX Handmade Single Bowl Kitchen Sink - has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 112 individual ratings. You can rate this product at product review page.