
You can check the price history of DR VAKU TROSVOLT 53W Car Charger Fast Charging Dual Port Type C PD QC PPS 3.0 USB Car Mobile Laptop Adapter for iPhone 17 /16 /15 /14 /13 etc., Samsung All Series, Tablets, & Android Smartphones- Black here. This product's current Price in India is ₹280 and the lowest final price is ₹273. The average and highest prices are ₹440 and ₹1,299 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹278 |
|---|---|
| 5th Feb 2026 | |
| Average Price | ₹440 |
| Based on 619 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,299 |
| 12th Feb 2025 | |
| Price | ₹280 |
|---|---|
| MRP | ₹1,499 |
| Savings | ₹1,219 |
| Discount | 81.34% |
| Product Name | DR VAKU TROSVOLT 53W Car Charger Fast Charging Dual Port Type C PD QC PPS 3.0 USB Car Mobile Laptop Adapter for iPhone 17 /16 /15 /14 /13 etc., Samsung All Series, Tablets, & Android Smartphones- Black |
|---|---|
| Store Product Code | B0D9YGRJJS |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | DR VAKU |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Automobile Chargers |
| Product Manufacturer | Zibbri India Pvt.Ltd |
| Model Number | 53W |
| Model Name | 53W PD QC Car Charger |
| Dimensions | 5 x 5 x 10 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |







DR VAKU TROSVOLT 53W Car Charger Fast has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 39 individual ratings. You can rate this product at product review page.