
You can check the price history of Digital Vernier Caliper 150mm (6 Inch) Stainless Steel, LCD Display, Inch /mm Conversion, High Accuracy Measuring Tool for Engineering, Jewelry & DIY (platinum caliper) here. This product's current Price in India is ₹1,998. The average and highest prices are ₹1,998 and ₹1,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,998 |
|---|---|
| 24th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹1,998 |
| Based on 273 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,999 |
| 20th Aug 2025 | |
| Price | ₹1,998 |
|---|---|
| MRP | ₹2,999 |
| Savings | ₹1,001 |
| Discount | 33.37% |
| Product Name | Digital Vernier Caliper 150mm (6 Inch) Stainless Steel, LCD Display, Inch /mm Conversion, High Accuracy Measuring Tool for Engineering, Jewelry & DIY (platinum caliper) |
|---|---|
| Store Product Code | B0FMRF9LNK |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Corceptive |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Vernier Calipers |
| Product Manufacturer | zhartttttm |
| Model Number | Platinum Digital Vernier Caliper 150 mm |
| Model Number | Platinum Digital Vernier Caliper 150 mm |
| Dimensions | 20L x 15W Centimeters |
| Country of Origin | India |







Digital Vernier Caliper 150mm 6 Inch Stainless has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 22 individual ratings. You can rate this product at product review page.