
You can check the price history of CorceptiveWaterproof Digital Vernier Caliper - Stainless Steel Electronic Measuring Tool (0-150mm / 0-6 Inch) with LCD Display, Inch /MM Conversion, IP54 Protection here. This product's current Price in India is ₹1,649. The average and highest prices are ₹1,419 and ₹2,998 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹998 |
|---|---|
| 4th Oct 2023 | |
| Average Price | ₹1,419 |
| Based on 1094 days price tracking | |
| Highest Price | ₹2,998 |
| 4th May 2025 | |
| Price | ₹1,649 |
|---|---|
| MRP | ₹2,999 |
| Savings | ₹1,350 |
| Discount | 45.01% |
| Product Name | CorceptiveWaterproof Digital Vernier Caliper - Stainless Steel Electronic Measuring Tool (0-150mm / 0-6 Inch) with LCD Display, Inch /MM Conversion, IP54 Protection |
|---|---|
| Store Product Code | B0C5SWXBN4 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Corceptive |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Digital Calipers |
| Product Manufacturer | Corceptive, zhartttttm |
| Model Number | Digital Vernier Caliper 150mm |
| Model Number | Digital Vernier Caliper 150mm |
| Dimensions | 24L x 8W Centimeters |
| Country of Origin | India |







CorceptiveWaterproof Digital Vernier Caliper - Stainless Steel has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 22 individual ratings. You can rate this product at product review page.