
You can check the price history of Dell SE2725HG 27 inch FHD IPS Gaming Monitor, 200Hz Refresh, 3side narrow bezels, 1ms GtG, AMD FreeSync Premium, HDR 10, 300nits, 1000:1 Contrast, 99% Srgb, Tilt, 2*HDMI 2.1 TDMS(supports HDMI VRR),DP 1.4 here. This product's current Price in India is ₹12,399. The average and highest prices are ₹13,473 and ₹14,570 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹12,349 |
|---|---|
| 6th Mar 2026 | |
| Average Price | ₹13,473 |
| Based on 263 days price tracking | |
| Highest Price | ₹14,570 |
| 10th Aug 2025 | |
| Price | ₹12,399 |
|---|---|
| MRP | ₹20,999 |
| Savings | ₹8,600 |
| Discount | 40.95% |
| Product Name | Dell SE2725HG 27 inch FHD IPS Gaming Monitor, 200Hz Refresh, 3side narrow bezels, 1ms GtG, AMD FreeSync Premium, HDR 10, 300nits, 1000:1 Contrast, 99% Srgb, Tilt, 2*HDMI 2.1 TDMS(supports HDMI VRR),DP 1.4 |
|---|---|
| Store Product Code | B0FHHXR2GR |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Dell |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Monitors |
| Product Manufacturer | Dell International Services India Pvt. Ltd., Dell International Services India Pvt. Ltd. |
| Model Number | Dell 27 200Hz Monitor - SE2725HG |
| Model Number | Dell 27 200Hz Monitor - SE2725HG |
| Model Name | SE2725HG |
| Dimensions | 18.8 x 61.09 x 45.29 cm; 3.72 kg |
| Country of Origin | China |







Dell SE2725HG 27 inch FHD IPS Gaming has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 1423 individual ratings. You can rate this product at product review page.