
You can check the price history of Dell G15-5530 Gaming Laptop, Intel Core i3 Processor /4GB /128GB SSD here. This product's current Price in India is ₹149,490. The average and highest prices are ₹141,703 and ₹165,599 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹109,990 |
|---|---|
| 25th Mar 2024 | |
| Average Price | ₹141,703 |
| Based on 1052 days price tracking | |
| Highest Price | ₹165,599 |
| 17th Jun 2023 | |
| Price | ₹149,490 |
|---|---|
| MRP | ₹185,246 |
| Savings | ₹35,756 |
| Discount | 19.30% |
| Product Name | Dell G15-5530 Gaming Laptop, Intel Core i3 Processor /4GB /128GB SSD |
|---|---|
| Store Product Code | B0C4Z9PG5K |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Dell |
| Rating | 5.4 / 10 |
| Category | Traditional Laptops |
| Product Manufacturer | Dell India Pvt Ltd, Dell India Pvt Ltd |
| Model Number | G15-5530 |
| Model Number | G15-5530 |
| Model Name | G Series |
| Dimensions | 57.9 x 7.5 x 57.9 cm; 2.65 kg |
| Country of Origin | China |






Dell G15-5530 Gaming Laptop Intel Core i3 has 5.4 rating out of 10. This average rating is consist of 5 individual ratings. You can rate this product at product review page.