
You can check the price history of D-Link DES-1016A 16 Port 10 /100 MBPS Switch, Black, 20.8 x 6.8 x 25.6 cm here. This product's current Price in India is ₹2,499. The average and highest prices are ₹2,435 and ₹5,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,150 |
|---|---|
| 19th Jan 2020 | |
| Average Price | ₹2,434 |
| Based on 3856 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,990 |
| 4th Sep 2022 | |

D-Link DES-1016A 16 Port 10/100 MBPS Switch, Black, 20.8 x 6.8 x 25.6 cm
Get Deal
| Price | ₹2,499 |
|---|---|
| MRP | ₹8,999 |
| Savings | ₹6,500 |
| Discount | 72.23% |
| Product Name | D-Link DES-1016A 16 Port 10 /100 MBPS Switch, Black, 20.8 x 6.8 x 25.6 cm |
|---|---|
| Store Product Code | B00SCVJMJY |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | D-Link |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Network Hubs |
| Product Manufacturer | D-Link Corporation |
| Model Number | DES-1016A |
| Dimensions | 25.6L x 20.8W x 6.8H Centimeters |
| Country of Origin | China |



D-Link DES-1016A 16 Port 10 100 MBPS has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 86 individual ratings. You can rate this product at product review page.