
You can check the price history of Crucial RAM 64GB Kit (2x16GB) DDR5 4800MHz CL40 Laptop Memory CT2K32G48C40S5 Black here. This product's current Price in India is ₹25,999. The average and highest prices are ₹25,465 and ₹49,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹17,205 |
|---|---|
| 9th Apr 2025 | |
| Average Price | ₹25,465 |
| Based on 1151 days price tracking | |
| Highest Price | ₹49,999 |
| 6th Feb 2023 | |

Crucial RAM 16GB Kit (2x8GB) DDR5 4800MHz CL40 Laptop Memory CT2K8G48C40S5
Get Deal

Crucial RAM 64GB Kit (2x32GB) DDR5 4800MHz CL40 Desktop Memory CT2K32G48C40U5
Get Deal

Crucial RAM 16GB Kit (2x8GB) DDR5 4800MHz CL40 Desktop Memory CT2K8G48C40U5
Get Deal

Crucial RAM 32GB Kit (2x16GB) DDR5 4800MHz CL40 Desktop Memory CT2K16G48C40U5
Get Deal

Crucial RAM 32GB DDR5 5200 MHz CL42 (16Gbit) Laptop Memory CT32G52C42S5
Get Deal

Crucial RAM 16GB DDR5 5200 MHz CL42 (16Gbit) Laptop Memory CT16G52C42S5
Get Deal

Crucial RAM 16GB DDR5 5600 MHz CL46 (16Gbit) Desktop Memory CT16G56C46U5
Get Deal

Crucial RAM 16GB DDR5 5600 MHz CL46 (16Gbit) Laptop Memory CT16G56C46S5
Get Deal

Crucial RAM 16GB DDR5 5600 MHz CL46 (16Gbit) Laptop Memory CT16G56C46S5
Get Deal
| Price | ₹25,999 |
|---|---|
| MRP | ₹27,300 |
| Savings | ₹1,301 |
| Discount | 4.765% |
| Product Name | Crucial RAM 64GB Kit (2x16GB) DDR5 4800MHz CL40 Laptop Memory CT2K32G48C40S5 Black |
|---|---|
| Store Product Code | B09S2QLBWC |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Crucial |
| Model Number | CT2K32G48C40S5 |
| Model Name | Crucial DDR5 4800MHz SODIMM |
| Dimensions | 6.96 x 0.38 x 3 cm; 8.22 g |
| Country of Origin | Malaysia |






Crucial RAM 64GB Kit 2x16GB DDR5 4800MHz has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 11134 individual ratings. You can rate this product at product review page.