
You can check the price history of COOLCOLD RJ45 Crimping Tool Kit | Pass Through Ethernet Crimper for Cat7 /Cat6A /Cat6 /Cat5E /Cat5 - Includes Universal Stripper, 10 Cat6 Connectors, 10 Covers & Network Cable Tester with 9V Battery here. This product's current Price in India is ₹830 and the lowest final price is ₹324. The average and highest prices are ₹853 and ₹1,299 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹324 |
|---|---|
| 25th Sep 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹331 |
| 25th May 2025 | |
| Average Price | ₹853 |
| Based on 1569 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,299 |
| 2nd Feb 2022 | |
| Price | ₹830 |
|---|---|
| MRP | ₹1,999 |
| Savings | ₹1,169 |
| Discount | 58.47% |
| Product Name | COOLCOLD RJ45 Crimping Tool Kit | Pass Through Ethernet Crimper for Cat7 /Cat6A /Cat6 /Cat5E /Cat5 - Includes Universal Stripper, 10 Cat6 Connectors, 10 Covers & Network Cable Tester with 9V Battery |
|---|---|
| Store Product Code | B09MT24XMW |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | COOLCOLD |
| Rating | 10 / 10 |
| Category | Network & Cable Testers |
| Product Manufacturer | COOLCOLD (9016968079), CoolCold (9016968079) |
| Model Number | 4 in 1 Cable Tester |
| Model Number | Cat7 Tool Kit 1 |
| Size | 16.5 cm x 6.5 cm |
| Dimensions | 16.5L x 6.5W Centimeters |
| Country of Origin | China |






COOLCOLD RJ45 Crimping Tool Kit Pass has 10 rating out of 10. This average rating is consist of 153 individual ratings. You can rate this product at product review page.