
You can check the price history of BOSCH TrueMixx 750 W Mixer Grinder, 750W 3 Jar Green MG4413C4GI here. This product's current Price in India is ₹3,489. The average and highest prices are ₹3,580 and ₹6,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹3,275 |
|---|---|
| 3rd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹3,580 |
| Based on 303 days price tracking | |
| Highest Price | ₹6,990 |
| 1st Nov 2025 | |
| Price | ₹3,489 |
|---|---|
| MRP | ₹5,500 |
| Savings | ₹2,011 |
| Discount | 36.56% |
| Product Name | BOSCH TrueMixx 750 W Mixer Grinder, 750W 3 Jar Green MG4413C4GI |
|---|---|
| Store Product Code | B0F5QCPYYB |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Bosch |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Product Manufacturer | BSH Household Appliances Manufacturing Pvt Ltd, BSH Household Appliances Manufacturing Pvt Ltd.,Arena House, 2nd Floor Main building,Plot No-103,Road No.12,MIDC,Andheri East, Mumbai-400093 |
| Model Number | MG4413C4GI |
| Model Name | BOSCH TrueMixx 750 W Mixer Grinder, 750W 3 Jar Green MG4413C4GI |
| Dimensions | 33.5D x 26W x 21.5H Centimeters |
| Country of Origin | India |
BOSCH TrueMixx 750 W Mixer Grinder 750W has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 701 individual ratings. You can rate this product at product review page.