
You can check the price history of Borosil - Carafe Flame Proof Glass Kettle with Inbuilt Stainer, 350 ml here. This product's current Price in India is ₹500. The average and highest prices are ₹467 and ₹877 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹297 |
|---|---|
| 1st Aug 2018 | |
| Average Price | ₹467 |
| Based on 3841 days price tracking | |
| Highest Price | ₹877 |
| 1st Nov 2025 | |
| Price | ₹500 |
|---|---|
| MRP | ₹545 |
| Savings | ₹45 |
| Discount | 8.256% |
| Product Name | Borosil - Carafe Flame Proof Glass Kettle with Inbuilt Stainer, 350 ml |
|---|---|
| Store Product Code | B00E96IN8W |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Borosil |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Carafes |
| Product Manufacturer | Borosil Limited, Borosil Limited,1101, Crescenzo, G-Block, Opp, MCA Club, Bandra Kurla Complex, Bandra East, Mumbai - 500 051,Maharashtra, 022-24950567 |
| Model Number | BRL_IH11KF01135_TRT |
| Model Name | Carafes |
| Dimensions | 16.1W x 16.1H Centimeters |
| Country of Origin | India |
Borosil - Carafe Flame Proof Glass Kettle has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 4056 individual ratings. You can rate this product at product review page.