
You can check the price history of Avishkaar Maker Board, DIY Programmable Electronics Board, 50+ Projects, Controlled with Desktop Software, Learn Coding & Game Design, Learning & Educational STEM Kit, Made in India here. This product's current Price in India is ₹2,240. The average and highest prices are ₹2,490 and ₹4,499 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,499 |
|---|---|
| 17th Jul 2022 | |
| Average Price | ₹2,490 |
| Based on 2369 days price tracking | |
| Highest Price | ₹4,499 |
| 19th Jul 2025 | |
| Price | ₹2,240 |
|---|---|
| MRP | ₹2,249 |
| Savings | ₹9 |
| Discount | 0.400% |
| Product Name | Avishkaar Maker Board, DIY Programmable Electronics Board, 50+ Projects, Controlled with Desktop Software, Learn Coding & Game Design, Learning & Educational STEM Kit, Made in India |
|---|---|
| Store Product Code | B07YQXQC5W |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Avishkaar |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Board Games |
| Product Manufacturer | Building Blocks Learning Solutions Pvt. Ltd. |
| Color | Programmable brain |
| Size | 12 cm (W) x 25 cm (L) x 7 cm (H) |
| Dimensions | 11L x 9W x 4H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Avishkaar Maker Board DIY Programmable Electronics Board has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 99 individual ratings. You can rate this product at product review page.