
You can check the price history of Wireless HDMI Transmitter and Receiver, 50 Meter 165ft Range, Plug and Play, Support 2.4 /5GHz 1080P Streaming Audio Video from Laptops, PC etc (HDMI Wireless Plug and Play 50 m Long Range RX-TX) here. This product's current Price in India is ₹4,549 and the lowest final price is ₹4,458. The average and highest prices are ₹5,942 and ₹6,999 respectively. The current offer price of the product is ₹4,458, which is ₹1,484 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹4,458 |
|---|---|
| 9th May 2026 | |
| Lowest Ever Price | ₹4,549 |
| 9th May 2026 | |
| Average Price | ₹5,942 |
| Based on 327 days price tracking | |
| Highest Price | ₹6,999 |
| 7th Jul 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹4,458 |
|---|---|
| Price | ₹4,549 |
| MRP | ₹9,999 |
| Savings | ₹5,541 |
| Discount | 55.41% |
| Product Name | Wireless HDMI Transmitter and Receiver, 50 Meter 165ft Range, Plug and Play, Support 2.4 /5GHz 1080P Streaming Audio Video from Laptops, PC etc (HDMI Wireless Plug and Play 50 m Long Range RX-TX) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DKC4M3XH |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Ruhza |
| Rating | 10 / 10 |
| Category | Cables |
| Product Manufacturer | RuhZa Tech® RuhZa Alextry |
| Model Number | 50m Extender HDMI Wireless Adapter |
| Model Number | 50m Extender HDMI Wireless Adapter |
| Model Name | Wireless HDMI Transmitter and Receiver, 50 Meter |
| Dimensions | 12 x 8 x 2 cm; 120 g |
| Country of Origin | China |






Wireless HDMI Transmitter and Receiver 50 Meter has 10 rating out of 10. This average rating is consist of 944 individual ratings. You can rate this product at product review page.