
You can check the price history of Western Digital 4TB WD Red SA500 NAS 3D NAND Internal SSD Solid State Drive - SATA III 6 Gb /s, 2.5 inch /7mm, Up to 560 MB /s - WDS400T2R0A here. This product's current Price in India is ₹172,592 and the lowest final price is ₹50,124. The average and highest prices are ₹104,759 and ₹174,363 respectively. The current offer price of the product is ₹169,140.
| Lowest Ever Offer Price | ₹50,124 |
|---|---|
| 24th Sep 2024 | |
| Lowest Ever Price | ₹50,630 |
| 11th Jun 2024 | |
| Average Price | ₹104,759 |
| Based on 772 days price tracking | |
| Highest Price | ₹174,363 |
| 5th Apr 2026 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹169,140 |
|---|---|
| Price | ₹172,592 |
| MRP | ₹209,592 |
| Savings | ₹40,452 |
| Discount | 19.30% |
| Product Name | Western Digital 4TB WD Red SA500 NAS 3D NAND Internal SSD Solid State Drive - SATA III 6 Gb /s, 2.5 inch /7mm, Up to 560 MB /s - WDS400T2R0A |
|---|---|
| Store Product Code | B0CVN88YVG |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Western Digital |
| Rating | 9.2 / 10 |
| Category | Internal Solid State Drives |
| Product Manufacturer | Western Digital Technologies, Inc. |
| Model Number | WDS400T2R0A |
| Model Number | WDS400T2R0A |
| Model Name | WD Red |
| Color | Red |
| Dimensions | 30 x 30 x 30 cm; 34.59 g |
| Country of Origin | China |

Western Digital 4TB WD Red SA500 NAS has 9.2 rating out of 10. This average rating is consist of 101 individual ratings. You can rate this product at product review page.