
You can check the price history of Sony FX3A Cinema Line Full-Frame Camera | 4K 120P | Compact & Lightweight | Made for Filmmakers | Cinematic Shots - (Grey) here. This product's current Price in India is ₹362,990. The average and highest prices are ₹350,386 and ₹399,989 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹300,000 |
|---|---|
| 20th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹350,386 |
| Based on 274 days price tracking | |
| Highest Price | ₹399,989 |
| 1st Aug 2025 | |
| Price | ₹362,990 |
|---|---|
| MRP | ₹399,990 |
| Savings | ₹37,000 |
| Discount | 9.250% |
| Product Name | Sony FX3A Cinema Line Full-Frame Camera | 4K 120P | Compact & Lightweight | Made for Filmmakers | Cinematic Shots - (Grey) |
|---|---|
| Store Product Code | B0FH9VCKPS |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Sony |
| Rating | 8 / 10 |
| Category | Video Cameras |
| Product Manufacturer | Sony, Sony Corporation, 1-7-1 Konan, Minato-KU, Tokyo 108-0075, Japan |
| Model Number | ILME-FX3A/Q IN5 |
| Model Number | ILME-FX3A/Q IN5 |
| Model Name | ILME-FX3A |
| Dimensions | 8.45 x 12.97 x 7.78 cm; 1.01 kg |
| Country of Origin | Thailand |







Sony FX3A Cinema Line Full-Frame Camera has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 7 individual ratings. You can rate this product at product review page.