
You can check the price history of Plantex Stainless Steel Vegetable Cutting Board /Chopping Board /Rust-Resistant Cutting Pad with Easy-to-Move Handle & Hygienic Surface /Chopper Board for Kitchen use (31 x 20.5 cm) here. This product's current Price in India is ₹329. The average and highest prices are ₹353 and ₹499 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹299 |
|---|---|
| 20th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹353 |
| Based on 535 days price tracking | |
| Highest Price | ₹499 |
| 14th Oct 2024 | |
| Price | ₹329 |
|---|---|
| MRP | ₹1,540 |
| Savings | ₹1,211 |
| Discount | 78.63% |
| Product Name | Plantex Stainless Steel Vegetable Cutting Board /Chopping Board /Rust-Resistant Cutting Pad with Easy-to-Move Handle & Hygienic Surface /Chopper Board for Kitchen use (31 x 20.5 cm) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DJVWPK4Z |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Plantex |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Product Manufacturer | Marketed By : Plantex E-Commerce Private Limited |
| Model Number | APS-1148-chrm-12x8in |
| Size | 31L x 20.5W cm |
| Dimensions | 31L x 20.5W x 0.1Th Centimeters |
| Country of Origin | India |
Plantex Stainless Steel Vegetable Cutting Board Chopping has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 275 individual ratings. You can rate this product at product review page.