
You can check the price history of Original BN4A Battery Compatible for Xiaomi Redmi Note 7 | Redmi Note 7S | Redmi Note 7 Pro Battery - (4000mAh) - 1 Year Warranty MC12 here. This product's current Price in India is ₹899. The average and highest prices are ₹1,006 and ₹1,299 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹899 |
|---|---|
| 7th Apr 2026 | |
| Average Price | ₹1,006 |
| Based on 248 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,299 |
| 24th Sep 2025 | |
| Price | ₹899 |
|---|---|
| MRP | ₹1,999 |
| Savings | ₹1,100 |
| Discount | 55.02% |
| Product Name | Original BN4A Battery Compatible for Xiaomi Redmi Note 7 | Redmi Note 7S | Redmi Note 7 Pro Battery - (4000mAh) - 1 Year Warranty MC12 |
|---|---|
| Store Product Code | B0DH3D399G |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | METACROW |
| Rating | 6.4 / 10 |
| Category | Batteries |
| Product Manufacturer | Digiflare01@gmail.com, METACROW |
| Model Number | MTR-5 4000mAh |
| Model Number | MTR-5 4000mAh |
| Dimensions | 7 x 4 x 2 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |







Original BN4A Battery Compatible for Xiaomi Redmi has 6.4 rating out of 10. This average rating is consist of 361 individual ratings. You can rate this product at product review page.