
You can check the price history of Original BN30 Battery for Redmi 4A / Battery with 6 Month Warranty** (EE118) here. This product's current Price in India is ₹849. The average and highest prices are ₹1,094 and ₹1,099 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹849 |
|---|---|
| 1st Apr 2026 | |
| Average Price | ₹1,094 |
| Based on 426 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,099 |
| 1st Feb 2025 | |

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 1 Year Warranty** (EE272)
Get Deal

Original BM50 Battery for Redmi Max 2 Battery with 1 Year Warranty** (EE277)
Get Deal

Orignal Z66 Battery for Lava Z66 Battery with 1 Year Warranty** (EE141)
Get Deal

Original Z66 Battery for Lava Z66 Battery with 6 Month Warranty** (EE35)
Get Deal

Original Z66 Battery for Lava Z66 Battery with 6 Month Warranty** (EE137)
Get Deal

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 1 Year Warranty** (EE244)
Get Deal

Original BM50 Battery for Redmi Max 2 Battery with 1 Year Warranty** (EE192)
Get Deal

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 1 Year Warranty** (EE193)
Get Deal

Original BN66 Battery for Redmi Poco C40 Battery with 1 Year Warranty**(EE8)
Get Deal

Original BM4X Battery for Redmi 11 Battery with 6 Month Warranty** (EE79)
Get Deal
| Price | ₹849 |
|---|---|
| MRP | ₹5,999 |
| Savings | ₹5,150 |
| Discount | 85.84% |
| Product Name | Original BN30 Battery for Redmi 4A / Battery with 6 Month Warranty** (EE118) |
|---|---|
| Store Product Code | B0CZ6RZ3VJ |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | GILERINS |
| Rating | 7 / 10 |
| Product Manufacturer | GILERINS, THE BATTERY STORE, The battery store SHOP NO 40,G/F 13/24 , KAROL BAGH ,WEST EXTN NEW DELHI -110007 |
| Model Number | ORG11 |
| Model Number | ORG11 |
| Model Name | Original BN30 Battery for Redmi 4A/ Battery |
| Dimensions | 5 x 5 x 5 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |





Original BN30 Battery for Redmi 4A has 7 rating out of 10. This average rating is consist of 5 individual ratings. You can rate this product at product review page.