
You can check the price history of HAKA MOTO COP 48V 27Ah Detachable /Removable Lithium Ion Battery for All Electric 2-Wheeler for Hero Optima, Okinawa, E-Ashwa, TVS, Ather EV Scooter | Compact & Powerful EV Scooter Battery here. This product's current Price in India is ₹28,975 and the lowest final price is ₹26,344. The average and highest prices are ₹29,071 and ₹30,500 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹26,344 |
|---|---|
| 16th Jul 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹27,500 |
| 16th Jan 2025 | |
| Average Price | ₹29,071 |
| Based on 677 days price tracking | |
| Highest Price | ₹30,500 |
| 24th Dec 2025 | |
| Price | ₹28,975 |
|---|---|
| MRP | ₹48,500 |
| Savings | ₹19,525 |
| Discount | 40.25% |
| Product Name | HAKA MOTO COP 48V 27Ah Detachable /Removable Lithium Ion Battery for All Electric 2-Wheeler for Hero Optima, Okinawa, E-Ashwa, TVS, Ather EV Scooter | Compact & Powerful EV Scooter Battery |
|---|---|
| Store Product Code | B0D9KTRF3K |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | HAKA MOTO COP |
| Rating | 6.6 / 10 |
| Category | Batteries |
| Product Manufacturer | HAKA MOTO COP |
| Model Number | 48V 30AH |
| Dimensions | 16 x 24 x 18 cm; 7 kg |
| Country of Origin | India |






HAKA MOTO COP 48V 27Ah Detachable Removable has 6.6 rating out of 10. This average rating is consist of 13 individual ratings. You can rate this product at product review page.