
You can check the price history of GEONIX GEFORCE GT 730LP 4GB DDR3 Graphic Card | 64bit Dual Slot | Multiple Outputs- VGA, HDMI, DVI | Support PCI-e2 Profile here. This product's current Price in India is ₹2,649. The average and highest prices are ₹1,984 and ₹2,950 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,459 |
|---|---|
| 4th Jul 2025 | |
| Average Price | ₹1,984 |
| Based on 1223 days price tracking | |
| Highest Price | ₹2,950 |
| 27th Nov 2022 | |
| Price | ₹2,649 |
|---|---|
| MRP | ₹10,999 |
| Savings | ₹8,350 |
| Discount | 75.91% |
| Product Name | GEONIX GEFORCE GT 730LP 4GB DDR3 Graphic Card | 64bit Dual Slot | Multiple Outputs- VGA, HDMI, DVI | Support PCI-e2 Profile |
|---|---|
| Store Product Code | B0BNB8Q5Q2 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | GEONIX |
| Rating | 7.4 / 10 |
| Category | Graphics Cards |
| Product Manufacturer | GEONIX INTERNATIONAL PVT. LTD. |
| Model Number | GXGCD34GB |
| Model Name | GX GT610 2GB D3 |
| Dimensions | 15 x 12.5 x 0.1 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |






GEONIX GEFORCE GT 730LP 4GB DDR3 Graphic has 7.4 rating out of 10. This average rating is consist of 247 individual ratings. You can rate this product at product review page.