
You can check the price history of Fixderma Shadow Sunscreen SPF 50+ PA+++ Gel Broad Spectrum Sunscreen For UVA & UVB Protection | Unisex (40 g (Pack of 1), 50,All Skin Sun Protection Factor (SPF) here. This product's current Price in India is ₹297. The average and highest prices are ₹309 and ₹350 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹227 |
|---|---|
| 15th Feb 2026 | |
| Average Price | ₹309 |
| Based on 1145 days price tracking | |
| Highest Price | ₹350 |
| 6th Apr 2023 | |
| Price | ₹297 |
|---|---|
| MRP | ₹425 |
| Savings | ₹128 |
| Discount | 30.11% |
| Product Name | Fixderma Shadow Sunscreen SPF 50+ PA+++ Gel Broad Spectrum Sunscreen For UVA & UVB Protection | Unisex (40 g (Pack of 1), 50,All Skin Sun Protection Factor (SPF) |
|---|---|
| Store Product Code | B0C1G7JY5D |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | FIXDERMA |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Sunscreen |
| Product Manufacturer | Fixderma India Pvt Ltd. F-170, E.P.I.P. Zone, Neemrana, Disst. Alwar, Rajasthan - 301705, India (+91 9999979839), Fixderma India Pvt. Ltd. |
| Model Number | FDSHADOW50PLUSGEL40g |
| Model Number | FDSHADOW50PLUSGEL40g |
| Dimensions | 15 x 5 x 15 cm; 40 g |
| Country of Origin | India |






Fixderma Shadow Sunscreen SPF 50 PA Gel has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 12598 individual ratings. You can rate this product at product review page.