
You can check the price history of Core i5 4690K 4th Generation High Speed Solid Perforamnce LGA 1150 Socket (4 Cores & 4 Threads) 6MB Smart Cache TDP 88W Desktop Processor here. This product's current Price in India is ₹4,125. The average and highest prices are ₹4,173 and ₹4,350 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹4,125 |
|---|---|
| 11th Aug 2025 | |
| Average Price | ₹4,173 |
| Based on 292 days price tracking | |
| Highest Price | ₹4,350 |
| 31st Jul 2025 | |
| Price | ₹4,125 |
|---|---|
| MRP | ₹6,800 |
| Savings | ₹2,675 |
| Discount | 39.33% |
| Product Name | Core i5 4690K 4th Generation High Speed Solid Perforamnce LGA 1150 Socket (4 Cores & 4 Threads) 6MB Smart Cache TDP 88W Desktop Processor |
|---|---|
| Store Product Code | B0FD8JBSBS |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Generic |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Processors |
| Product Manufacturer | Intel |
| Model Number | i5 4690K Processsor ok |
| Model Number | i5 4690K Processsor ok |
| Dimensions | 5 x 3 x 0.1 cm; 80 g |
| Country of Origin | India |

Core i5 4690K 4th Generation High Speed has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 2 individual ratings. You can rate this product at product review page.