
You can check the price history of Brother Ink Tank DCP-T525W (Print Scan Copy) WiFi Printer, 128 MB Memory, Print Up to 15K Pages in Black and 5K in Color Each for (CMY), Get an Extra Black Ink Bottle, Free Installation here. This product's current Price in India is ₹13,199. The average and highest prices are ₹14,117 and ₹15,558 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹12,499 |
|---|---|
| 1st May 2025 | |
| Average Price | ₹14,117 |
| Based on 1397 days price tracking | |
| Highest Price | ₹15,558 |
| 2nd Aug 2022 | |
| Price | ₹13,199 |
|---|---|
| MRP | ₹17,790 |
| Savings | ₹4,591 |
| Discount | 25.80% |
| Product Name | Brother Ink Tank DCP-T525W (Print Scan Copy) WiFi Printer, 128 MB Memory, Print Up to 15K Pages in Black and 5K in Color Each for (CMY), Get an Extra Black Ink Bottle, Free Installation |
|---|---|
| Store Product Code | B0B5XRRR5B |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Brother |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Inkjet Printers |
| Product Manufacturer | BROTHER INDUSTRIES (PHILIPPINES), INC. Lot 1-B-2, Phase 1B, First Philippine Industrial Park, Brgy. Ulango, Tanauan City, Batangas 4232 Philippines, Brother |
| Model Number | DCP-T525W |
| Model Number | DCP-T525W |
| Model Name | DCP |
| Dimensions | 38D x 43.5W x 15.9H Centimeters |
| Country of Origin | Philippines |






Brother Ink Tank DCP-T525W Print Scan Copy has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 1201 individual ratings. You can rate this product at product review page.