
You can check the price history of Bongo Drum Set with Durable Synthetic All-weather Shells, Journey Series - NOT MADE IN CHINA - Natural Buffalo Skin Heads, 2-YEAR WARRANTY here. This product's current Price in India is ₹9,690. The average and highest prices are ₹9,965 and ₹9,999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹9,690 |
|---|---|
| 26th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹9,965 |
| Based on 901 days price tracking | |
| Highest Price | ₹9,999 |
| 14th Oct 2023 | |
| Price | ₹9,690 |
|---|---|
| MRP | ₹11,290 |
| Savings | ₹1,600 |
| Discount | 14.17% |
| Product Name | Bongo Drum Set with Durable Synthetic All-weather Shells, Journey Series - NOT MADE IN CHINA - Natural Buffalo Skin Heads, 2-YEAR WARRANTY |
|---|---|
| Store Product Code | B0BRL54LN1 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Meinl Percussion |
| Rating | 9.4 / 10 |
| Category | Bongos |
| Product Manufacturer | Meinl |
| Model Number | HB50GB |
| Model Number | HB50GB |
| Model Name | HB50GB |
| Dimensions | 45.75 x 24.26 x 22.73 cm; 3.68 kg |
| Country of Origin | Taiwan |







Bongo Drum Set with Durable Synthetic All-weather has 9.4 rating out of 10. This average rating is consist of 53 individual ratings. You can rate this product at product review page.