
You can check the price history of Bausch & Lomb Biotrue Multi-Purpose 60ml Contact Lens Solution (Pack of 1) here. This product's current Price in India is ₹175. The average and highest prices are ₹152 and ₹270 respectively. The current offer price of the product is ₹265.
| Lowest Ever Price | ₹50 |
|---|---|
| 11th Dec 2015 | |
| Average Price | ₹152 |
| Based on 3842 days price tracking | |
| Highest Price | ₹270 |
| 27th Apr 2025 | |
| Price | ₹175 |
|---|---|
| MRP | ₹699 |
| Savings | ₹524 |
| Discount | 74.96% |
| Product Name | Bausch & Lomb Biotrue Multi-Purpose 60ml Contact Lens Solution (Pack of 1) |
|---|---|
| Store Product Code | B00I1AOWWI |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Bausch + Lomb |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Contact Lens Cleaners |
| Product Manufacturer | Baush & Lomb pvt. Ltd. |
| Model Number | 60ml |
| Dimensions | 8 x 2 x 15 cm; 60 g |
| Country of Origin | USA |

Bausch Lomb Biotrue Multi-Purpose 60ml Contact has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 3635 individual ratings. You can rate this product at product review page.