
You can check the price history of THE BATTERY STORE Original Battery SCUD-MFB260001 Compatible for JMR540 Hotspot Router (2600mAh) with 6 months warrenty and high capacity battery backup battery ( for Jio Fi 3 4g Router ) here. This product's current Price in India is ₹443. The average and highest prices are ₹593 and ₹749 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹443 |
|---|---|
| 30th Mar 2026 | |
| Average Price | ₹593 |
| Based on 1129 days price tracking | |
| Highest Price | ₹749 |
| 29th Jul 2023 | |
| Price | ₹443 |
|---|---|
| MRP | ₹1,699 |
| Savings | ₹1,256 |
| Discount | 73.92% |
| Product Name | THE BATTERY STORE Original Battery SCUD-MFB260001 Compatible for JMR540 Hotspot Router (2600mAh) with 6 months warrenty and high capacity battery backup battery ( for Jio Fi 3 4g Router ) |
|---|---|
| Store Product Code | B0BTPR2ZT8 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | THE BATTERY STORE |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Category | Batteries |
| Product Manufacturer | THE BATTERY STORE, THE BATTERY STORE |
| Model Number | for Jio Fi 3 4g Router JMR540 Hotspot |
| Model Number | for Jio Fi 3 4g Router JMR540 Hotspot |
| Model Name | Original high quality replacment Battery SCUD-MFB260001 Compatible for Jio Fi 3 4g Router JMR540 Hotspot Router (2600mAh) |
| Dimensions | 8 x 8 x 4 cm; 100 g |
| Country of Origin | China |





THE BATTERY STORE Original Battery SCUD-MFB260001 Compatible has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 19 individual ratings. You can rate this product at product review page.