
You can check the price history of Axvolt Elite 600W Step-Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy-Duty Transformer | Digital Display & Thermal Reset Protection | Universal Socket for US & Japan Appliances in India here. This product's current Price in India is ₹4,179. The average and highest prices are ₹3,810 and ₹4,399 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹3,225 |
|---|---|
| 2nd Mar 2023 | |
| Average Price | ₹3,810 |
| Based on 1290 days price tracking | |
| Highest Price | ₹4,399 |
| 26th Jan 2026 | |
| Price | ₹4,179 |
|---|---|
| MRP | ₹7,000 |
| Savings | ₹2,821 |
| Discount | 40.3% |
| Product Name | Axvolt Elite 600W Step-Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy-Duty Transformer | Digital Display & Thermal Reset Protection | Universal Socket for US & Japan Appliances in India |
|---|---|
| Store Product Code | B0BDSRKSDM |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 7.4 / 10 |
| Category | Car Video |
| Product Manufacturer | AXVOLT STABILIZER AHMEDABAD GUJARAT. Contact no - 9428273180 |
| Model Number | Elite 600 W |
| Model Number | Elite 600 W |
| Dimensions | 18D x 24W x 14H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt Elite 600W Step-Down Voltage Converter has 7.4 rating out of 10. This average rating is consist of 31 individual ratings. You can rate this product at product review page.