
You can check the price history of Axvolt Crysta 4000W Step Down Voltage Converter | 220V-230V to 110V-120V Heavy Duty Transformer | Use USA, Canada & Japan Appliances in India | Universal Socket | 2-Year Warranty here. This product's current Price in India is ₹14,259. The average and highest prices are ₹11,341 and ₹15,050 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,575 |
|---|---|
| 14th Dec 2022 | |
| Average Price | ₹11,341 |
| Based on 1621 days price tracking | |
| Highest Price | ₹15,050 |
| 16th Sep 2025 | |
| Price | ₹14,259 |
|---|---|
| MRP | ₹18,500 |
| Savings | ₹4,241 |
| Discount | 22.92% |
| Product Name | Axvolt Crysta 4000W Step Down Voltage Converter | 220V-230V to 110V-120V Heavy Duty Transformer | Use USA, Canada & Japan Appliances in India | Universal Socket | 2-Year Warranty |
|---|---|
| Store Product Code | B09JGLHQ9C |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Car Video |
| Product Manufacturer | AXVOLT Stabilizer , Ahmedabad , GUJARAT. |
| Model Number | Crysta 4000W |
| Model Number | Crysta 4000W |
| Dimensions | 23D x 21W x 21H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt Crysta 4000W Step Down Voltage Converter has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 8 individual ratings. You can rate this product at product review page.