
You can check the price history of Axvolt Crysta 1500 Watt Step Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy Duty Transformer | Use USA, Canada & Japan Appliances in India | Universal Socket | 2-Year Warranty here. This product's current Price in India is ₹4,749. The average and highest prices are ₹4,412 and ₹6,165 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹3,275 |
|---|---|
| 30th Apr 2021 | |
| Average Price | ₹4,412 |
| Based on 1818 days price tracking | |
| Highest Price | ₹6,165 |
| 26th Jul 2024 | |
| Price | ₹4,749 |
|---|---|
| MRP | ₹7,900 |
| Savings | ₹3,151 |
| Discount | 39.88% |
| Product Name | Axvolt Crysta 1500 Watt Step Down Voltage Converter | 220V-240V to 110V-120V Heavy Duty Transformer | Use USA, Canada & Japan Appliances in India | Universal Socket | 2-Year Warranty |
|---|---|
| Store Product Code | B08ZSDNHDV |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Car Video |
| Product Manufacturer | AXVOLT Stabilizer , Ahmedabad , GUJARAT. |
| Model Number | Crysta 1500W |
| Model Number | Crysta 1500W |
| Dimensions | 15D x 17W x 8H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt Crysta 1500 Watt Step Down Voltage has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 210 individual ratings. You can rate this product at product review page.