
You can check the price history of Axvolt 600W Step Down Voltage Converter Transformer | 220V-240V to 110V-120V Power Converter | For US, Canada & Japan Appliances in India | Wall-Mountable | MCB Overload Protection | Heavy-Duty here. This product's current Price in India is ₹4,175. The average and highest prices are ₹3,674 and ₹4,395 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹3,016 |
|---|---|
| 15th Feb 2022 | |
| Average Price | ₹3,674 |
| Based on 1680 days price tracking | |
| Highest Price | ₹4,395 |
| 26th Jan 2026 | |
| Price | ₹4,175 |
|---|---|
| MRP | ₹6,500 |
| Savings | ₹2,325 |
| Discount | 35.76% |
| Product Name | Axvolt 600W Step Down Voltage Converter Transformer | 220V-240V to 110V-120V Power Converter | For US, Canada & Japan Appliances in India | Wall-Mountable | MCB Overload Protection | Heavy-Duty |
|---|---|
| Store Product Code | B09C5LPF7Q |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Car Video |
| Product Manufacturer | AXVOLT Stabilizer , Ahmedabad , GUJARAT. |
| Model Number | Crysta 1000W |
| Model Number | Ultimate 600 W |
| Dimensions | 23D x 18W x 11H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt 600W Step Down Voltage Converter Transformer has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 49 individual ratings. You can rate this product at product review page.