
You can check the price history of Axvolt 220V to 110V Copper Step Down Transformer Voltage Converter | 200W Transformer for US Appliances in India | Compact Travel-Friendly | White Color here. This product's current Price in India is ₹2,469 and the lowest final price is ₹1,968. The average and highest prices are ₹2,392 and ₹4,270 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,008 |
|---|---|
| 2nd Oct 2025 | |
| Average Price | ₹2,392 |
| Based on 367 days price tracking | |
| Highest Price | ₹4,270 |
| 7th Apr 2025 | |
| Price | ₹2,469 |
|---|---|
| MRP | ₹5,500 |
| Savings | ₹3,031 |
| Discount | 55.10% |
| Product Name | Axvolt 220V to 110V Copper Step Down Transformer Voltage Converter | 200W Transformer for US Appliances in India | Compact Travel-Friendly | White Color |
|---|---|
| Store Product Code | B0F37Z25LZ |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | AXVOLT |
| Rating | 5.8 / 10 |
| Product Manufacturer | AXVOLT Stabilizer , Ahmedabad , GUJARAT. |
| Model Number | Crysta 200W |
| Model Number | Crysta 200W |
| Dimensions | 15D x 17W x 8H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Axvolt 220V to 110V Copper Step Down has 5.8 rating out of 10. This average rating is consist of 7 individual ratings. You can rate this product at product review page.